Pierwszą cechą, która wyróżnia holenderski system położniczy, jest rola jaką podczas trwania ciąży powierza się położnej. W kraju tulipanami kwitnącym to właśnie położna obejmuje prowadzenie każdej, prawidłowo przebiegajacej ciąży. Ma to na celu zminimalizowanie szans na jakiekolwiek zbyteczne ingerencje, przy czym wciąż możesz liczyć na wysoki standard opieki. Położna jest towarzyszką podczas całej ciąży trzymając pieczę nad Twoim zdrowiem i samopoczuciem jako (przyszłej) matki oraz Twojego nienarodzonego dziecka. (A nawet Twojego partnera!)
Podczas ciąży w Holandii widzisz się z położną od dziesięciu do dwunastu razy, choć ilość wizyt zwykle uzależniona jest od prywatnych ustaleń gabinetu czy położnej działającej w pojedynkę. Na bok bajeczki, że jest to od początku jedna i ta sama osoba, położna-powiernica, która poprowadzi Cię przez trudy dziewięciu miesięcy, by ostatecznie asystować Ci przy porodzie. Przynajmniej nie jest to regułą. Osobiście miałam już do czynienia z czterema położnymi i niewykluczone, że na sali porodowej zobaczę kompletnie obcą twarz położnej akurat dostępnej do usługi.
Kilka faktów na temat holenderskich położnych oraz metod ich działania:
- Akademie kształcące przyszłe położne znajdują się w trzech miastach: Amsterdamie (z filią w Groningen), Rotterdamie oraz Maastricht; co roku o jedno miejsce walczą 4 kandydatki.
- każda położna przechodzi czteroletni kurs położniczy, którego zwieńczeniem jest licencjat z położnictwa oraz możliwość podjęcia pracy jako położna pierwszej pomocy.
- położne chcące podjąć pracę w szpitalu muszą ukończyć studia drugiego stopnia z zakresu położnictwa.
- W Holandii działa około 500 niezależnych centrów położniczych, w większości z nich praca odbywa się w dwu- trzyosobowych zespołach. Każdy z nich zapewnia opiekę dla setek kobiet w ciągu roku.
- Na co dzień, poza przyjmowaniem przyszłych matek w gabinetach, położne udzielają pomocy przy porodach oraz w ramach opieki połogowej (kraamhulp). Każda położna jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli w momencie gdy do niej dzwonisz jest zajęta inną wizytą wysyła do Ciebie położną ze swojego lub pobliskiego gabinetu
- Około 5 proc. położnych działa w pojedynkę. Często mają one umowy z sąsiadującymi gabinetami i w razie urlopów przejmują ich klientów; blisko 16 proc. z nich to świeżo upieczone położne, które zazwyczaj pracują w zastępstwie; natomiast 30 proc. położnych (kliniczne) działa pod okiem ginekologów w szpitalach.
- ! Położna prowadząca Cię przez ciążę jest w swoich działaniach i decyzjach autonomiczna.
- Położna może sama wykonywać badania USG, w innym przypadku możesz zostać odesłana do specjalistycznej placówki. Podczas standardowej wizyty (mam na myśli tę, która nie obejmuje USG) położna bada Twój brzuch oraz przeprowadza z Tobą wywiad- zawsze możesz podzielić się nią wątpliwościami i zadawać pytania. Zapoznajesz się też z wynikami badan krwi i moczu.
- De KNOV (Koninklijke Organisatie van Verloskundigen)- w wolnym tłumaczeniu Królewska Holenderska Organizacja Położnych- powstała w 1975 r. w wyniku połączenia kilku mniejszych organizacji położnych, z których najstarsza powstała w 1898r. Liczy ponad 3300 członków, również studentki i emerytowane położne.
Nie raz, nie dwa słyszałam oburzone głosy dziewczyn, które nie mogą pojąć dlaczego osobą, która ma prowadzić je przez ciążę jest położna. Może dlatego, że wychowały się w kraju, gdzie obecność położnej podczas ciąży jest deprecjonowana. Ot, pojawia się podczas porodu i znika. Przyznam się, że sama na początku nie wiedziałam o tym że panie, które serdecznie ściskają moją dłoń na każdej wizycie to nie lekarze. Zmylił mnie prawdopodobnie ich profesjonalizm. Metody działania holenderskich położnych nie pozostawiają wiele do życzenia- o ile w ogóle. Ciąża to nie choroba, lecz część fizjologii. Uważam, że to holenderskie podejście do ciąży kładące nacisk na naturalne rozwiązania jest do gruntu zdrowe. Jeśli nie ma konieczności, by widzieć się z ginem za każdą wizytą kontrolną, bo ciąża ma spokojny przebieg, to po co tkwić przy stwierdzeniu, że tak byłoby lepiej? Położna to odpowiednio wyszkolona do wykonywania swoich zadań kobieta, która z pewnością wie jak zadbać o Twoje dziecko oraz zdrowie podczas ciąży.